گرامر

اطلاعات گرامری مربوط به صحبت کردن به زبان انگلیسی

به منظور بدست آوردن سلاست و روانی در زبان انگلیسی برای دانش آموزان ESL، مطالعه گرامر میتواند به طور چشمگیری پیشرفت آنها را کند سازد. مطالعه گرامر مقدماتی، یک ضرورت است اما تمرکز روی آن اجازه نمیدهد بتوانید در یک بازه زمانی قابل قبول به طور روان به انگلیسی صحبت کنید. گرامر مؤثرترین عامل بهبود برقراری ارتباط و مهارت های نوشتاری است، اما این موضوع فقط مربوط به کسانی است که دارای مقدماتی ای قوی در انگلیسی هستند.

اگر شما برای شرکت در یک آزمون مشغول مطالعه هستید و یا می خواهید که جزئیات مربوط به قواعد دستور زبان را یاد بگیرید، می توانید بخش دستور زبان سایت ما را مطالعه نمایید که آدرس آن عبارت است از: مبانی دستور زبان انگلیسی.

یک عامل مشترک بین تمامی افراد در سراسر جهان اینست که آنها یاد گرفته اند قبل از اینکه گرامر را یاد بگیرند، صحبت کردن را یاد بگیرند. صحبت کردن اولین گام برای یک دانش آموز زبان انگلیسی است. پس اگر شما در انگلیسی مبتدی هستید، لطفا قبل از مطالعه گرامر بر روی مهارت های صحبت کردن و شنیدن خود تمرکز کنید. بعد از اینکه قادر شدید به طور روان به انگلیسی صحبت کنید، خواهید فهمید که چقدر گرامر ساده است. اما برعکس این موضوع جواب نخواهد داد. روان بودن در زبان انگلیسی به شما در مطالعه گرامر کمک خواهد کرد ولی مطالعه گرامر به صحبت کردن شما کمک نخواهد نمود.

به دلیل این دیدگاه، من بخش خیلی مهمی در گرامر ندارم. من فقط دروس گرامری کلیدی مقدماتی ای را فراهم نموده ام که یک تازه کار بایستی قبل از مطالعه انگلیسی آنها را بداند. لطفا آنها را مرور کرده و مطالعه نمایید، سپس بر روی مهارت های شنیداری و کلامی خود کار کنید.

فاعل چیست؟

فاعل در جمله “who” یا “what” است که شما دارید در مورد آن صحبت می کنید. هر جمله ای نیاز به یک فاعل دارد. اگر شما فاعلی ندارید، جمله شما غلط است و هیچ شخصی نخواهد فهمید که شما دارید در مورد چه چیزی صحبت می کنید.

در دیگر زبان ها، همیشه فاعل مورد نیاز و ضروری نیست. در این حالت به طور شفاهی، شخصی که دارد به شما گوش می دهد متوجه می شود که شما چه می گویید، به همین دلیل نیازی به فاعل نیست. در زبان انگلیسی، همواره به یک فاعل نیاز می باشد.

در اینجا جملاتی کوتاه به عنوان مثال آورده شده که زیر فاعل آنها خط کشیده شده است.

I am hungry”
My brother is very smart”
That computer is very expensive”
We are going to the store now”
My sister and I will be waiting here”
The building is very big”

“When are you going to eat lunch?”
“Why are they waiting in line?”
“Who is going to take you to the store?”

مسند چیست؟

مسند، قسمتی از یک جمله است که شخص را در خصوص اینکه فاعل چه چیزی است و یا چه کاری دارد انجام می دهد آگاه می سازد. مسند در حقیقت یک عبارت است که شامل یک فعل می باشد. فعل، همیشه در قسمت مسند قرار دارد.

بیایید با هم به جملات موجود در درس مربوط به فاعل نگاهی بیاندازیم تا مسند ها را تشخیص دهیم. زیر آنها خط کشیده شده است.

“I am hungry
“My brother is very smart
“That computer is very expensive
“We are going to the store now
“The building is very big

در جملات کوتاه بالایی، ما فاعل و مسند را تشخیص دادیم. در بیشتر جملات پایه، شما به یک فاعل و یک عمل مربوط به آن فاعل نیاز دارید. اجازه بدهید وارد بخش فعل شویم تا این مطلب را با جزئیات بیشتری یاد بگیریم.

فعل چیست؟

فعل یک عمل، وجود، و یا یک رخداد است. در جملات ساده ای که ما تا کنون به کار برده ایم، فعل، بیشتر به شکل وجود بوده است. آن فعل ها “am”، “is”، و “are” می باشند.

دیگر انواع فعل ها، فعل های انجام عمل هستند از قبیل:

Wash
Run
Walk
Throw
Jump
Dance
Laugh
Learn
Teach

فعل های انجام عمل بسیاری وجود دارند، اما من فقط تعدادی از آنها را لیست نموده ام تا متوجه شوید من شما را به چه چیزی ارجاع می دهم. در اینجا یک سری جملاتی وجود دارد که در فهمیدن موضوع به شما کمک می کنند.

“I need to wash my face”
“Jane taught Jill”
“Mike is laughing

یک فعل می تواند در ابتدای جمله نیز قرار گیرد.

Throw the ball at the catcher”
Run towards the finish line”

این موضوع مهم است که مفهوم فعل را بفهمیم، ولی تنها داشتن یک فاعل و یک فعل کافی نیست. برای مثال، “Jill run” یک جمله کامل نیست. حتی با اینکه “Jill” می تواند فاعل باشد و “run” فعل است، ولی این یک جمله کامل نیست. به همین دلیل است که درس قبلی که در مورد مسند بود دارای اهمیت می باشد. بوسیله مسند ما می توانیم آن جمله را به یک جمله درست تبدیل نماییم. “Jill is running”

حرف تعریف چیست؟

حروف تعریف، در ابتدا ساده به نظر می رسند، ولی درس دادن آنها بسیار مشکل می باشد.

“A”، “An”، و “The” کل حروف تعریف هستند. شرح دادن تفاوت های بین آنها آسان می باشد، ولی توضیح اینکه آنها چه موقع به کار می روند مشکل است.

“A” و “An” دارای معنی یکسانی هستند. هر دوی آنها حروف تعریف نامعین می باشند. تفاوت آنها تنها در این است که چه کلمه یا صدایی بعد از آنها می آید. در اینجا توضیح مختصری ارایه می گردد.

شما زمانی باید “A” را به کار ببرید که کلمه بعد از آن با یک حرف بی صدا آغاز شده باشد.

“A dog…”
“A boy…”
“A building…”
“A hamburger…”

شما زمانی باید “An” را به کار ببرید که کلمه بعد از آن با یک حرف صدادار آغاز شده باشد.

“An eagle…”
“An umbrella…”
“An elephant…”
“An awesome book…”

“The” حرف تعریف معین است. تفاوت در این است که آیا اسم یا فاعلی که شما در مورد آن دارید صحبت می کنید معین و مشخص است یا خیر. مثال ها در این زمینه بهترین راه برای درک این تفاوت هستند، پس بیایید نگاهی بیاندازیم.

اگر بگویید، “Iam going to a libray to study”، شخصی که دارید با او صحبت می کنید نمی داند کدام کتابخانه را می گویید. اگر بگویید، “I am going to the library to study”، شخصی که دارید با او صحبت می کنید می داند شما به کدام کتابخانه می خواهید بروید.

“I am going to a coffee shop” (کافی شاپ نامعین)
“I am going to the coffee shop” (یک کافی شاپ خاص که هم شخص صحبت کننده و هم شنونده آن را می شناسند)

در اینجا یک مثال کمی متفاوت وجود دارد، اما هنوز هم از همان مفهوم معلوم یا نا معلوم استفاده می کند.

“I am going to sit in front of one of the computers in the lab”
“I am going to buy a computer”

با وجود اینکه این کامپیوتر می تواند یکی از چندین کامپیوتر زیاد موجود در آزمایشگاه باشد، ولی حرف تعریف صحیح “the” می باشد زیرا هنوز هم کامپیوتری است که در آزمایشگاه مشخص و معلوم می باشد. هرچند اگر بگویید که قصد دارید یک کامپیوتر بخرید، نمی توانید حرف تعریف “the” را استفاده نمایید مگر آنکه قبلا آن کامپیوتر را معین کرده باشید. یک کامپیوتر را می توان از هر برند، نوع و اندازه ای خریداری نمود به همین دلیل می تواند خیلی کلی می باشد. در نتیجه، شما باید “A” را در این نوع جمله به کار ببرید.

در اینجا یک نوع مثال دیگر آورده می شود:

“The heat wave is unbearable”
“I heard a heat wave is coming”

تفاوت بین این دو جمله این است که “heat wave” در اولین جمله مشخص شده است، و در جمله دوم مشخص نشده است. در جمله اول، heat wave از قبل معرفی شده و هم صحبت کننده و هم شنونده می دانند که آن heat wave که دارند در مورد آن صحبت می کنند همان است که در حال حاضر در حال آزمایش آن می باشند. جمله دوم به یک heat wave در آینده اشاره می کند که مشخص نمی باشد.

چه وقت باید و چه وقت نباید یک حرف تعریف را به کار ببریم

یک قاعده کلی این است که به یاد داشته باشیم هنگام اشاره به یک اسم حرف تعریف به کار نمی رود.

“Turn right at the burger store”
“Turn right at McDonalds”

“The boy was running very fast”
“Mike was running very fast”

مثال دیگری از اینکه چه موقع یک حرف تعریف را به کار نبریم موقعی است که در صحبت های خود به یک چیز عمومی اشاره می کنیم.

“Too much alcohol is bad for you”
“Cigarettes can cause lung cancer”

هنگامیکه به ورزش ها اشاره می کنید شما نیازی به حرف تعریف ندارید.

“I love playing badminton”
“Football is a dangerous sport”

در بیشتر موارد، وقتیکه شما به یک کشور اشاره می کنید نیازی به یک حرف تعریف ندارید مگر هنگامیکه به چند کشور یا منطقه اشاره می نمایید. برای مثال، اگر بگویید “England” یا “Scotland”، نیازی به حرف تعریف ندارید، اما اگر به “The United Kingdom” یا “The United States” اشاره می کنید، به حرف تعریف نیاز دارید.

4 Tips for Improving Your TOEFL Reading Score

This post originally appeared on the Magoosh TOEFL blog.

Not at your TOEFL Reading target score yet? There are several things you can do to boost your score. Here are a few tips and tricks.

Study the Academic Word List

There is a lot of academic vocabulary on the TOEFL, and the vocabulary in the Reading section is especially advanced. Some of this vocabulary can be found in word guides specifically designed for TOEFL prep, such as Magoosh’s TOEFL Vocabulary PDF.

But another great resource for studying academic words is the Academic Word List. This is a long set of words that linked to academic English. The list was put together by a team of expert linguists who worked to find all of the words you commonly see in English-language academic texts and lectures. There are also a lot of great online tutorials to help you learn the Academic Word List, such as the fill-in-the-blank AWL exercises.

Use comprehension strategies to understand new vocabulary and difficult passages

Word lists are helpful, but they don’t tell the whole story. You will always find some words on the TOEFL that you haven’t seen before, or don’t remember the meaning of.

Find ways to overcome vocabulary roadblocks by using context clues. And make an effort to understand the whole meaning of a sentence, paragraph, or passage, even when you don’t understand individual words. Learn to to identify the main ideas in a TOEFL Reading passage— this will help you guess at the meaning of difficult words and phrases in each paragraph’s supporting details.

Balance reading the passage with answering questions

Some TOEFL test-takers make the mistake of reading the whole passage first before answering any TOEFL questions. This can waste valuable time. If you read the entire passage before you’ve looked at any questions, you won’t pay attention to the right details for each question. Then you’ll need to go back and double-check the passage for answers.

Instead, try one of three strategies for reading a TOEFL passage. You could look at the questions first and then check the passage for answers. Or you might skim the passage for main ideas before you reading the questions and checking for answers. Another option is to read the passage paragraph by paragraph, answering the questions for a paragraph as soon as you finish reading it. (In TOEFL Reading, each paragraph has its own subset of questions.)

Be very aware of your pace

TOEFL Reading is the only section of the TOEFL that has no listening tracks and no time limits per question. So you’ll need to be very time-conscious. Remember that you should spend about 20 minutes on each passage and question set. This gives you about 1 minute and 25 seconds per question. But it’s probably better to aim for just one minute per question. That way, you’ll have time to go back and check your answers for each question set.

9 great novels to help improve your English

Reading is one of the most fun and effective ways to improve your English language skills. It can help to expand your vocabulary and expose you to different sentence structures, all while you enjoy some wonderful stories.

E-readers and tablets make learning English even easier because if you don’t know a word, you can simply click on it to read its definition. On the Kindle you can even add new words you’ve learnt to its Vocabulary Builder feature, which is stored on the device. Others recommend listening to and reading text at the same time as an excellent way to enhance the learning process. Kindle’s Whispersync for Voice is designed for just this purpose and includes audio with selected books, so you can listen and follow the text as you read.

Here is our selection of nine great novels to help improve your English…

1. The Wind in the Willows – Kenneth Grahame

This classic tale takes place in the English countryside and shares the adventures of the animals that live by the river. Grahame’s simple use of language with imaginative stories makes this a pleasurable read for both adults and children.

2. Lord of the Flies – William Golding

This book is a modern classic and a popular study text for schools all over the world. When a group of boys are isolated on a desert island, the society they create descends into ruthless behaviour. Golding uses dramatic and descriptive language, almost like poetry, that makes you feel as though you’re in the scenes yourself.

3. The Old Man and the Sea – Ernest Hemingway

Ernest Hemingway is well-known for his clear, straightforward writing style and short sentence structure, which is great for English language learners and many people have read it in school. It’s the courageous tale of a Cuban fisherman and his battle to land a giant marlin and it’s a perfect introduction to Hemingway as an author.

4. Animal Farm – George Orwell

This short, allegorical novel tells the story of animals rebelling against their human masters, and is a satire of Stalin era in the Soviet Union. Orwell uses simple English to appeal to all reading levels with a ‘less is more’ approach, and the animals speak in short, clear sentences.

5. Tuesdays with Morrie – Mitch Albom

When Mitch Albom reconnects with Morrie Schwartz, his former college professor, he learns valuable life lessons and shares with readers all the funny, insightful wisdom that Morrie reveals in the last months of his life. It’s a great book to pick up a more conversational style of reading and writing. It’s also a great book to be read aloud.

6. High Fidelity – Nick Hornby

A must-read for any music lover, this modern story uses a casual style of language and is written from the point of view of the main character, Rob, a heartbroken vinyl record storeowner living in north London. It has a quick-pace feel with short, funny conversations between characters that really keep the story moving.

7. The Giver – Lois Lowry

Lowry uses short sentences and simple grammar to create a story that’s attention-grabbing right from the start. It’s about a boy called Jonas and the community he is part of – where freedom, individuality and choice don’t exist.

8. Fantastic Mr Fox – Roald Dahl

Roald Dahl is one of the greatest children’s authors and very popular with adults too. Beginning with a children’s book is a good way to begin reading English novels, as they often have exciting plots and fun dialogue.

9. The Curious Incident of the Dog in the Night-Time – Mark Haddon

This is the story about the adventures of a young boy with autism, Christopher. When he discovers the murder of his neighbour’s dog, he decides to investigate it. As it’s told from Christopher’s point of view, his matter-of-fact explanations for everything he sees are clear and easy to understand and take you on an intriguing journey.

10 modern English words and slang terms you should know

Not everything can be taught in the classroom – that’s why we’ve put together a list of 10 newer English words, slang terms and figures of speech for you to sprinkle into your English conversations. Not sure how to use them? Don’t worry, we’ve included definitions and examples of how to use them in a sentence.

Earworm

A song or tune that, once you’ve heard it, is stuck in your head.

Use it: “That new Taylor Swift song is such an earworm!”

Staycation

Spending your holiday in your hometown rather than travelling abroad. Often spent relaxing around the house or doing activities in the local area.

Use it: “I’m having a staycation this summer, as I’m trying to save money.”

Webisode

An episode or series created exclusively for online viewing. This can be part of a web series or used to promote a television series.

Use it: “There’s a new Breaking Bad webisode online, have you seen it?”

Crowdfunding

Funding a project or business venture by asking a large number of people (typically online) to invest a small amount of money – usually via websites such as Kickstarter and Indiegogo.

Use it: “We raised enough money to launch our business using crowdfunding.”

Glamping

Glamorous camping! Avoiding any rough conditions with luxurious facilities and accommodation, such as a yurt or cabin.

Use it: “We’re going to be glamping at Glastonbury this year.”

Lookalike

Something or someone that closely resembles something else, often used to describe someone who looks very similar to a celebrity.

Use it: “Have you seen the Prince William and Kate Middleton lookalikes over there?”

Handover

This word has a more political significance, in terms of gaining land or ownership. However, its modern usage is commonly in the workplace: The act of passing over control or responsibility to another person while you are off work on holiday or leaving a job.

Use it: “I’ll send my notes in a handover email so you can continue the project while I’m away.”

Meh

When something is a little uninspiring or dull. Also a word you could use to describe your lack of interest or indifference. It’s basically a verbal shrug.

Use it: “The film was a bit meh.”

Binge-watch

Watching multiple episodes of a TV show, one after another, in a single sitting. Usually with a DVD box set or using online streaming.

Use it: “I’m planning to binge-watch the entire series of Game of Thrones this weekend!”

Bae

An affectionate term for a girlfriend or boyfriend, short for babe or baby. Some say it’s an acronym for ‘before anyone else’.

Use it: “See you later, bae.”

Grammar Vocabulary

active voice
In the active voice, the subject of the verb does the action (eg They killed the President). See also Passive Voice.

adjective
A word like big, red, easy, French etc. An adjective describes a noun or pronoun.

adverb
A word like slowly, quietly, well, often etc. An adverb modifies a verb.

article
The “indefinite” articles are a and an. The “definite article” is the.

auxiliary verb
A verb that is used with a main verb. Be, do and have are auxiliary verbs. Can, may, must etc are modal auxiliary verbs.

clause
A group of words containing a subject and its verb (for example: It was late when he arrived).

conjunction
A word used to connect words, phrases and clauses (for example: and, but, if).

infinitive
The basic form of a verb as in to work or work.

interjection
An exclamation inserted into an utterance without grammatical connection (for example: oh!, ah!, ouch!, well!).

modal verb
An auxiliary verb like can, may, must etc that modifies the main verb and expresses possibility, probability etc. It is also called “modal auxiliary verb”.

noun
A word like table, dog, teacher, America etc. A noun is the name of an object, concept, person or place. A “concrete noun” is something you can see or touch like a person or car. An “abstract noun” is something that you cannot see or touch like a decision or happiness. A “countable noun” is something that you can count (for example: bottle, song, dollar). An “uncountable noun” is something that you cannot count (for example: water, music, money).

object
In the active voice, a noun or its equivalent that receives the action of the verb. In the passive voice, a noun or its equivalent that does the action of the verb.

participle
The -ing and -ed forms of verbs. The -ing form is called the “present participle”. The -ed form is called the “past participle” (for irregular verbs, this is column 3).

part of speech
One of the eight classes of word in English – noun, verb, adjective, adverb, pronoun, preposition, conjunction and interjection.

passive voice
In the passive voice, the subject receives the action of the verb (eg The President was killed). See also Active Voice.

phrase
A group of words not containing a subject and its verb (eg on the table, the girl in a red dress).

predicate
Each sentence contains (or implies) two parts: a subject and a predicate. The predicate is what is said about the subject.

preposition
A word like at, to, in, over etc. Prepositions usually come before a noun and give information about things like time, place and direction.

pronoun
A word like I, me, you, he, him, it etc. A pronoun replaces a noun.

sentence
A group of words that express a thought. A sentence conveys a statement, question, exclamation or command. A sentence contains or implies a subject and a predicate. In simple terms, a sentence must contain a verb and (usually) a subject. A sentence starts with a capital letter and ends with a full stop (.), question mark (?) or exclamation mark (!).

subject
Every sentence contains (or implies) two parts: a subject and a predicate. The subject is the main noun (or equivalent) in a sentence about which something is said.

tense
The form of a verb that shows us when the action or state happens (past, present or future). Note that the name of a tense is not always a guide to when the action happens. The “present continuous tense”, for example, can be used to talk about the present or the future.

verb
A word like (to) work, (to) love, (to) begin. A verb describes an action or state.